Jak pomysłowo wykorzystać pudełka kartonowe?
Większość z nas po prostu wyrzuca je do śmieci, aby jak najszybciej pozbyć się problemu, jednak w dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam kilka niezwykle oryginalnych pomysłów na ponowne wykorzystanie kartonowych opakowań! Jeżeli zastanawiacie się, jak można tchnąć w nie drugie życie i sprawić, żeby stały się funkcjonalnymi dodatkami ekologicznymi, zapraszamy do lektury!
Co można zrobić z kartonowych pudełek?
1. Ekologiczne zabawki dla dzieci
Kartonowe pudełka różnych rozmiarów są wprost idealnym materiałem do produkcji oryginalnych zabawek handmade dla dzieci! W ich tworzenie można zaangażować również najmłodszych, którzy uwielbiają takie zajęcia manualne. Z dużego pudła kartonowego może powstać np. kuchenka, rakieta, samochód albo telewizor, dzięki któremu nasz maluch będzie mógł stać się prawdziwym prezenterem telewizyjnym! Można w nim również urządzić niezły schron albo domek idealny do ukrywania się przed wścibskimi spojrzeniami. Mniejsze pudełka mogą z pomocą odrobiny wyobraźni stać się niepowtarzalnym domkiem dla lalek lub małych pluszaków, stadniną dla koni albo zagrodą dla zwierząt.
2. Drapak dla kota
Tektura falista, z jakiej produkowane są pudełka kartonowe, to idealny materiał do ostrzenia pazurów dla kotów. Potrzebne jest do tego duże pudło kartonowe, wieczko od pudełka prezentowego, nożyczki oraz klej na gorąco. Najpierw wycinamy kwadratowe albo prostokątne kawałki z dużego pudła, a następnie przyklejamy kolejno do wieczka pudełka. Koniecznie musimy robić to tak, aby widoczny był przekrój kartonu. W ten sposób szybko powstanie kartonowa kolumna, o którą nasz kot będzie chętnie ostrzył swoje pazury!
3. Sztalugi do malowania
Do wykonania takiej ekologicznej sztalugi wystarczą nam dwa duże prostokątne kawałki kartonu o takich samych wymiarach oraz jeden mniejszy, który wykorzystamy do stworzenia jej podstawy. Duże kawałki łączymy ze sobą krótszym bokiem przy użyciu szerokiej taśmy klejącej, a mniejszy kawałek przyklejamy u podstawy. W ten sposób powstanie trójkątny „domek” z kartonu, którego dół będzie zrobiony z mniejszego kawałka. Na przodzie naszej sztalugi zaznaczamy prostą linię markerem (na wysokości mniej więcej około 6-10 cm od dołu) i wycinamy tam wąską szczelinę, przez którą przełożymy krawędź dolnego kartonu. Tak powstanie podstawka pod nasze prace malarskie, a sztaluga stanie się stabilna.
4. Stolik pod laptopa
Potrzebny jest do tego większe pudełko, na którym zmieści się nasz laptop. Musimy pozbawić je wierzchnich klap zamykających, a następnie w większych ściankach wyciąć półokręgi, które odpowiadają szerokością naszym nogom. Następnie możemy je dowolnie ozdobić, wykorzystując do tego farby, kolorowe papiery czy zabawne stemple. W ten prosty sposób możemy zamienić naszą kanapę w domowe centrum zarządzania albo wygodne biuro!
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog